Amikor múlt hétfőn megérkeztem az irodába, volt az asztalomon egy oda nem illő tárgy: egy kiégett Osram égő. Éles elmém egyből tudta, hogy ilyet még a legmodernebb kakukk se tojik, s ezután már csak másodpercek kérdése volt rájönnöm, hogy a gallyra ment izzó útján a "felsőbb hatalmak" kívánnak nekem üzenetet átadni.
Amikor két héttel ezelőtt mentem ki az iroda ajtaján, szembetalálkoztam a főnökömmel, aki egy hatalmas lámpát szuszogott befelé a szobájába. Az élőképet, (méretes főnök küzd egy irdatlanra dizájnolt állólámpával) kedvenc feljebbvalóm azzal magyarázta, hogy több fényre vágyik, amit az óriásoktól zsákmányolt lakberendezési tárgyból szándékozik kinyerni. A goethe-i ihletésű iroda-átrendezést persze egyből felidézte az asztalomon árválkodó egykori fényforrás, s innen már nem volt nehéz kitalálnom, hogy bár lámpája lett a főnökömnek, több fénye nem, és hathatós közreműködésemet reméli az ügyben.
A bécsi első kerület nem arról híres, hogy hemzsegnének benne az obik vagy a médiamarktok. (Tegye fel a kezét, aki a Várban, vagy a Váci utca közepén képes 10-15 perces sétán belül villanykörtét venni!) Szóval vakartam a fejemet, mert egyáltalán nem volt kedvem a dögmelegben metrózni, de aztán eszembe jutott, hogy tudok én egy icipici, macskaköves utcát, amelyben egy Mary Poppins könyvből kivarázsolódott elektromossági bolt van.
Az üzletre egy bécsi barátom hívta fel a figyelmem, mivel vevőcsalogatónak egy 50-es vagy 60-as évekbeli, vicces fényreklámot használnak. A kirakat már önmagában megér egy látogatást, ugyanis telis tele van a réginél is régibb tárgyakkal, kellékekkel. Mint ahogy azt már megszokhattuk, a telefonom sajnos most sem volt képes tökéletesen megörökíteni a Schultergasse 3. szám alatti boltocska fura kirakatát, ráadásul betükröződik a szemközti butik meg én is, de a semminél azért több:
Az utcán megkezdett csodálkozásom az üzletbe lépve csak fokozódott. Odabent maximum egy vevőnek van hely, de inkább egynek se. Amerre a szem ellát, körös-körül mindenhol van valami és minden valami régi. A polcok és szekrények zsúfoltságát a rájuk, beléjük, alájuk és melléjük pakolt, dobozok súlyosbítják. A tárolásra használt, kizárólag papírból készült, rojtos dobozokon kifakult, régies kézírás jelzi a tartalmat. Az időszagú bolt véletlenül szabadon maradt falfelületein több évtizeddel ezelőtti, elektromos-kellék témájú reklámok és naptárak lógnak, melyek megsárgult papírjai régmúlt korok ezermestereit juttatják az ember eszébe. A papírhalmok alatt nyögő íróasztalon két írógép figyel: egy békebeli, cirádásan díszített gépírókisasszonyos, meg egy behemót elektromos, ami feltehetőleg az országban található legrégibb modell.
Nemsokkal azután, hogy nagy nehezen sikerült becsuknom a tátva maradt számat, előkerült egy csupa mosoly néni, aki olyan 80 éves lehetett. Kicsit félve mutattam neki, hogy miért jöttem, de nem ijedt meg a boltjába bevitt modern izzótól. Gyakorlott lavírozással egy percen belül a legtávolabbi szekrénynél termett, felpipiskedte magát egy magasan lévő dobozhoz, és már nyújtotta is át a dizájnlámpába való égőt. Az árnál kicsit gondban volt, de valahonnan előkerített egy Osram-katalógust, és onnan már csak az érdekelte, hogy honnan ismerem a boltot és kinek veszem, amit veszek. Amikor megtudta, hogy egy cégtől jövök, adott 10% engedményt és a dobozokon látható gyöngybetűkkel írt nekem egy áfás számlát...
Kifele menet megfogadtam, hogy még aznap kinyírok az irodában néhány égőt, hogy három sarokkal arrébb, újra alkalmam lehessen az időutazásra.
nzo 2010.08.21. 08:22:44
nemsissi 2010.08.21. 10:53:47